Loading...

Jinekomasti Dereceleri

Ana Sayfa » Jinekomasti » Jinekomasti Dereceleri

Jinekomasti erkek memesinin büyümesi sorunudur. Kadınsı meme hatlarına sahip olunması hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan kişiye zarar vermektedir. Buna paralele olarak her erkeğin memesi aynı derecede büyüme göstermeyebilir. Bu sebeple jinekomasti dereceleri belirlenmiştir. Jinekomastim hangi seviyede, jinekomastim kaçıncı aşamada ya da jinekomastim hangi derecededir soruları cevaplanması gereklidir. Kısaca bu makalemizde bunlardan bahsedeceğiz.

İyi okumalar
Zty içerik grubu

 

Jinekomasti 3 derece sınıflandırılır. Jinekomastim kaçıncı derecededir sorusuna gönderdikleri fotoğraflar üzerinden cevap verilmelidir. Bunun akabinde hasta muayene edilerek memenin hangi dereceye girdiği ve erkek memesinin hangi aşamada olduğu belirlenir.

Jinekomasti dereceleri üçtür. Birinci derece jinekomasti, ikinci derece jinekomasti ve üçüncü derece jinekomastidir.

jinekomasti derecesi nasıl ölçülür

Jinekomasti de 3 derece var. Birincisi hafif meme yağlanması. İkincisi ise süt bezi şişmesi. Üçüncü derece jinekomasti de ise, hem yağlanma hemde glandüler yani süt bezinde ki anormal büyüme. Hangi seviye de oladuğunuzu ölçmek için bir estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Uzaktan bilgi almak için ise, meme bölgesini net bir şekilde gösteren resimlerin İnternet sitesi üzerinden doktor beye iletilmesi gerekiyor. Bu şekilde de seviye tespiti yapılabilir.

 

Birinci Derece Jinekomasti

Birinci derece jinekomasti dediğimiz durum erkek memesinin yağlanmaya bağlı olduğu durumlardır. Birinci aşama olarakta adlandırdığımız bu durumda erkek memesinin çevresi yağlanmaya bağlı şişer ve erkek memesi kadınsı bir görüntüye kavuşur. Bu durum erkeleri sıkıntıya sokan, jinekomasti belası olarak nitelendiren bir psikolojik rahatsızlığa dönüştürmektedir.

Birinci derece jinekomasti sorunu olanların işlemi genellikle memeden yağ alımı ile sonuç verebilir. Bunun için liposuction işlemi uygulanır. Birinci derece jinekomasti iyileşme süreci kısadır. Ortalama iki hafta süren iyileşme sürecinde erkek memesi problemi çözüme kavuşur. Aslında hasta ikinci gün ayağa kalkar ve normal hayatına devam etmektedir. Burada bahsettiğimiz şey final haline gelmesi durumudur. Bu zaman diliminde hasta iki hafta korse takmalıdır.

 

İkinci Derece Jinekomasti

İkinci derece jinekomasti dediğimiz durum birinci derece jinekomastiye ek olarak meme glandının ve süt bezlerinin alınmasını gerektiren jinekomasti derecesidir. Erkeklerde en sık rastlanan jinekomasti tipidir. Jinekomasti tipleri içerisinde yapılan operasyonlarda sadece yağ dokusu alınmayarak ayrıca meme glandı da alınır. Çünkü bu bölge şiş görünebilir.

İkinci derece jinekomastisi olan erkekler bu farklılığı birinci derece jinekomastiye göre daha net anlarlar. Meme başı daha dik daha sert ve bazen de akıntılı olabilir.

İkinci derece jinekomastisi olan vakalara liposuction tekniği uygulanmakla birlikte cerrahi olarak meme başından atılan ufak bir kesi ile meme glandı alınır. Bu işlem sonrasında erkek memesinde iz kalmaz. Çünkü kesi meme başı yuvarlak çizgisinin etrafından yapılır ve yine o bölgeden dikiş atılır.

İkinci derece jinekomastinin iyileşme süreci yine ortalama iki haftayı bulacaktır. Bu dönemde korse takılacak olup iki hafta süresince korse giyilecektir.

Üçüncü Derece Jinekomasti

Üçüncü derece jinekomastisi olan hastalarda durum biraz daha farklıdır. Üçüncü derece jinekomasti olan erkeklerde memede sarkıklıkta gözlemlenmektedir.

Jinekomasti üçüncü derece vakalarına diğer işlemlere ilaveten meme germe işlemi de uygulanır. Yani erkek memesinde oluşan deri fazlalığı alınır. Alınan bu deri fazlalığı olan bölge gerilerek erkek memesinin son haline getirilir.

Üçüncü derece jinekomasti ameliyatları daha uzun sürmektedir. Bu operasyonda hasta 2 hafta korse takacaktır. Bir gece hastanede geçirecektir. Ameliyattan bir gün sonra kontrolleri yapılarak taburcu edilir. 4 gün sonra tekrar kontrole çağırılan hastanın son kontrolleri yapılarak hastaya dikkat etmesi gerekenler anlatılır.

2020-02-14T12:47:33+03:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?