Patolojik Jinekomasti

Jinekomasti-Manşet

Ana Sayfa » Jinekomasti » Patolojik Jinekomasti

Erkek memesinde ki büyüme patalojik bir sorunun neticesi olabilir. Bu durumda jinekomasti dediğimiz rahatsızlık meydana çıkar. Bu makalemizde patalojik jinekomasti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İyi okumalar

Kalıtsal jinekomasti

Bazı erkeklerde hormonların üretilmesinde veya işleyişinde sorunlar olabilir. Örnek vermek gerekirse bir erkekte bir testis veya her ikisi de olmayabilir. Testisler testosteronun üretim yeridir. Bu da aslında bir hormon dengesizliği nedeni olabilir. Sonunda da jinekomasti yani erkek memesinde büyüme gözlenebilir.

Böyle bir durumunuz varsa bildirilmesi sonucunda muayene esnasında işler daha da kolaylaşmış olur. Bazen de Klinefelter sendromu denilen durum baş gösterebilir. Bu durum da yine erkek memesinde büyümeye neden olabilir.

Patolojik Jinekomasti videomuz için tıklayınız…

Kronik hastalıklar

Aileden veya yaradılıştan hormon dengesi bozuk erkeklerde olabilir. Bu sendrom da yine meme büyümesine neden olabilir.

Karaciğer östrojen hormonunun parçalanmasında işe yarar. Eğer karaciger ile alakalı bir sorun varsa da erkek memesi şişmesi gözlenebilir. Karaciğer sirozu ve karaciğer hastalıkları fazladan kadınsal hormon üreteceği için jinekomastiye açıktan etki edebilir.

Böbrek yetmezliği, değişmiş filtre fonksiyonu hormon dengesini etkiler. Bu dengesizlikte yine erkek memesinde büyüme nedeni olarak gösterilebilir.

Beslenmede dengesizlik, yetersiz beslenme testosteron seviyesinde ciddi düşmelere neden olabilir. Yetersiz beslenme karaciğerin görevini tam anlamıyla yerine getirmesini de engelleyebilir. Uzun süreli açlıklardan sonra klasik yeme alışkanlıkları da geçici olarak memede büyümeye neden olabilir.

patalojik jinekomasti

Kanserin etkisi ile oluşan jinekomasti

Bazı nedenlerden ötürü çeşitli kanser ve tümör tipleri yine vücut içerisinde hormon dengesini kötü yönde etkileyebilir. Bu durumda yine kadınsı erkek memesi büyümesi gözlenebilir. Patolojik jinekomasti ye bir başka örnek ise, kanser tedavisinde kullanılan bazı hormon ilaçları.

Bu ilaçlar da vücutta bazen hormon dengesini bozabilir. Bozulan veya eksilen erkeklik hormonu yüzünden kadın gibi erkek memesi de şişmeye ve gelişmeye başlayabilir. Böyle bir durumda ilaçlar sürekli kullanılacak ise, ameliyat olmak tek çözüm olabilir.

Ama geçici süre ile kanser ilaçlarının tüketimi sonrasında meme eski boyutuna geri dönebilir. Biraz beklemeniz gerekse bile, hormon dengesi düzeldikçe yani erkeklik hormonu vücutta dengelendikçe meme kendiliğinden inişe geçebilir. Biraz sabırlı olup beklemek her zaman fayda sağlayacaktır.

Jinekomasti kansere dönüşür mü ?

Bu soru sıklıkla sorulur. Erkeklerde meme kanseri oluşma riski düşük olabilir. Erkek memesinde ki glandüler doku büyümesi iyi huylu bir büyümedir. Yani temelde birbirine bağlamak pek mantıklı değil. Jinekomasti daha çok estetik ihtiyaçlardan yapılır. Bazı erkeklerde psikolojik sorunlara da neden olabilir. Çünkü hiçbir erkek kadınsı bir memesi olmasını istemez.