Yalancı Jinekomasti

Jinekomasti-Manşet

Ana Sayfa » Jinekomasti » Yalancı Jinekomasti

Yayvan, büyük ve kadın gibi görünen erkek memesine Türkiye de verilen yaygın isim “Jinekomasti” dir. Aslında bu büyüklükte memesi olan erkeklerin hepsinde gerçekten jinekomasti yoktur. Yalancı jinekomasti dediğimiz durum vardır o tip hastalarda. Bu iki durumu birbirinden ayırmak çok kolaydır.

Yalancı Jinekomasti ( psödojinekomasti ) Nedir

Erkeklerin meme uçlarının altında yanında ve arkasında oluşan yağ birikmesine verilen isimdir. Sadece yağ ile kalmaz yağ dokusu oluşumu da sıklıkla gözlenir. Bir erkeği psikolojik olarak da çok ciddi rahatsız eder. Yaşamsal aktivitelerin kısıtlanması vücudunu göstermekte görülen zorluklar gibi jinekomasti erkekler için bir bela ve korkulu rüya olarak görülür.

Yalancı jinekomasti videosu için tıklayın…

Yalancı Jinekomasti ( psödojinekomasti ) Nasıl Tedavi Edilir

  • Ameliyatlı Yöntemler
  • Ameliyatsız Denemeler

Her iki yöntemde sonuç verebilir. Meme etrafında ki yağlanmayı gidermek için diyet ve zayıflama birinci yapılması gereken olacaktır. Kilo verdikçe meme etrafında da kilo kayıpları ve memede küçülme gözlenecektir.

Bunun yanında veya devamında spor yine denenmesi gerekenler arasında yer alır. Spor vücudu ve meme bölgesini sıkılaştırabilir. Eş zamanlı olarak jinekomasti atleti kullanımı da meme bölgesinin sıkılaşmasına yardım edebilir.

Bu denemeler cevap vermez ise, ameliyat ile çözüm kesin ve kalıcı olarak sağlanır. Yalancı jinekomasti de meme etrafında biriken inatçı yağlar, liposuction dediğimiz vücuttan yağ alma yöntemi ile rahatlıkla alınır.

Deri bolluğu fazlalığı yüksek ise deriye de müdahale edilerek deri kesilerek gergin bir meme yapısı sağlanabilir. Bu işlemin ardından areola  (meme başını saran koyu pigmentli cilt) dediğimiz kısım bu işlem sonrasında büyük kalabilir. Bu durumda ise, kahve rengi kısımda bir müdahale ile çapı küçülterek, kontur sağlanır meme ile asimetrisi eşitlenir.

yalancı jinekomasti

Gerçek Jinekomasti

Erkek memesinde süt bezi yani glandüler doku dediğimiz liftli yağ dokusu sert bir yağ dokusu mevcuttur. Glandüler dokunun şişmesi durumunda spor ve diyet işe yaramaz. Zayıf erkeklerde bile meme büyümesi görünebilir.

Bu tamamen hormonel bir durumdur. Kullanılan ilaçlar, içki ve esrar gibi tüketilmesi uygun olmayan maddeler süt bezlerinin şişmesini tetikleyebilir. Veya bunların hiç biri genetik olarak doğumsal hormon dengesinin bozukluğundan da kaynaklanabilir.

Gerçek Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir

Gerçekten jinekomasti tedavisi için meme küçültme ameliyatı yapılır. Bu da cerrahi bir işlemdir. Genel anestezi altında hastane de yapılır. Ameliyatta meme dokusu yani glandüler doku çıkartılır. Süt bezi inceltilerek şişlik giderilir. Etrafında liposuction yapılarak estetik görünüm sağlanır. Yine deri fazlalığı yaşanırsa bu fazla deri alınır ve ameliyat tamamlanır.

Ameliyatın giriş yeri ise, meme başı etrafıdır. Genelde buradan girilerek meme dokusu çıkartılır. Ama koltuk altında meme başının 5 cm kadar altından minik deliklerden de bu doku rahatlıkla çıkartılabilir. Her teknikte sonuç aynıdır. Doktorun el alışkanlığına göre işlem gerçekleşir.

psödojinekomasti

Kalıcılık

Yalancı jinekomasti de kalıcılık yok. Eğer kilo alırsan yağlanırsan meme bölgesinde yağlanma tekrar gözlenebilir. Dikkat etmek lazım. Gerçek jinekomasti sonrasında da süt bezi tekrar şişmez ama yalancı jinekomasti oluşabilir. Yediklerimize içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Şu bilinmelidir ki, ne yaparsanız yapın ameliyat öncesinde ki gibi büyük kadın gibi memeye tekrar sahip olmayacaksınız.

Sizin aslında yalancı mı yoksa gerçekten jinekomasti mi anlamanız pek mümkün değil. Bu muayene esnasında ancak tespit edilebilir. Ama çözüm her ikisinde de aynı ameliyat olmaktır. İyi şanslar dileriz.