Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti-Manşet- esteport

Ana Sayfa » Jinekomasti » Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatları ile kadın gibi memesi olan erkeklerin sorunları giderilir. Gerek yağ aldırma gerek süt bezi çıkartılarak jinekomasti tedavi edilebilir. Jinekomasti fiyatları da memede ki büyüklük oranında artış gösterir. Siz kısaca konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İyi okumalar

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde görünen meme büyümesidir. Erkeklerde memenin orantısız büyümesi doğal olarak hem estetik açıdan hem de sağlık açısından sorunlara sebep olmaktadır. Hiç bir erkek kadınsı bir meme dokusuna sahip olmak istemez. Bu sebeple Jinekomasti sorunu erkelerde hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olabilir. Genelde yeni doğan bebeklerde ergen gençlerde sıklıkla görülür. Tedavisi ise kısa basit bir ameliyattır.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır

Jinekomasti ameliyatı 1 saat sürer. Hastane ortamında yapılır. Genel anestezi ile ameliyat gerçekleşir. Ameliyattan çıkar çıkmaz bir korse giydirilerek ameliyat tamamlanır. Bu jinekomasti korsesi ortalama olarak bir ay süre ile takılır. Jinekomasti öncesi ve sonrası yaşanaları kısaca listeleyelim ;

Öncesi

 • Geceden hiç bir şey yenilip içilmemeli
 • Ameliyattan bir saat önce hastane de olmak gerekir
 • Ameliyata bir hafta kala kan sulandırıcı ilaçların terk edilmesi gerekir
 • Ameliyata gelirken bir refakatçi ile gelmeniz faydalı olabilir
 • Ameliyat öncesinde kalıcı hastalığınızı veya sürekli kullandığınız bir ilaç varsa söylenmesi gerekir

Sonrası

 • Bir ay süre ile jinekomasti korsesi takılması gerekir
 • 3-4 gün sonra kontrol için klinik ziyaret edilmeli
 • Verilen ilaçların harfiyen kullanılması
 • Ağır yük ve işlerden bir ay süre ile kaçınmak
 • Spor ve kardiyo bir ay süre ile yapılmamalı
 • En az bir gün hastane de istirahat edilmesi gerekir

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi 

Eğer gerçekten süt bezinde şişme var ise, ameliyatsız küçültmek mümkün değildir. Ama sadece meme etrafında bir yağlanma söz konusu ise, spor ve diyet tercih edilebilir. Ama kesin olarak sorunun çözülmesi garanti edilmez.

Jinekomasti ameliyatı yapacak doktora sorulacak sorular

 1. Kaç yıldır plastik cerrah sınız
 2. Hangi hastanede ameliyatımı olacağım
 3. Hangi fakülteden mezunsunuz jinekomasti ameliyatı için özel eğitiminiz var mı
 4. Ben gerçekten jinekomasti hastasımıyım
 5. En iyi sonuç için benim yapmam gerekenler neler
 6. Ameliyat sonrası bakımımı nasıl yapacağım
 7. Hangi cerrahi teknik ile ameliyat olacağım
 8. Kaç defa kontrol için gelmeliyim
 9. Ameliyatın riskleri ve olası sorunlar nelerdir
 10. Ameliyat istediğim gibi değil ise ne olacak
 11. Daha önce yaptığınız jinekomasti ameliyatlarının öncesi ve sonrası fotoğrafları

Erkek göğsünden dokunun alınması

Bu işlem aslında kısa bir işlem. Meme başından bir kesi yani delik açılır. Meme dokusu içeride ayrılır. Sonra o delikten meme dokusu dışarıya alınır. Alınan yağ dokusu yetersiz ise süt bezi de alınır. Ardından liposuction ile düzleştirme yapılır. Ve sonrasında meme başı kapatılır dikiş atılır. Kendinden eriyen dikişler olduğu için extra dikiş alınması gerekmez.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği 2018 istatistiklerine göre jinekomasti ameliyatının ortalama maliyeti $ 3978 kadar. Ama Türkiye de fiyatları Avrupa veya Amerika ortalamalarının çok altında. Türkiye de ki kur farkı ve para birimimizin diğer kurlara göre düşük olması Türkiye için avantaj. Maliyetlerin düşük olması ameliyatın kötü olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü İstanbul plastik cerrahi alanında gerçekten çok ilerlemiş durumda. Hem daha kaliteli bir şekilde hemde çok daha ucuz ücretler ile ameliyat olabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatının fiyatı bir de memenin büyüklüğüne göre yükselir. Eğer jinekomasti çok büyük ise fiyatlar da artmakta. Aslında jinekomasti derecesine göre fiyat belirlenir demek yanlış olmaz. Muayene sonrasında tip belli olur ve bununla birlikte maliyette aynı şekilde belirlenmiş olacaktır.

Sağlık sigortaları jinekomasti ameliyatını karşılamaz. En azından estetik cerrahlar tarafından ameliyat olmanız zor. Bazı duyumlara göre genel cerrahi uzmanları bu ameliyatı yapabiliyor olsa bile doğru olan estetik cerrahların yapmasıdır. Türkiye devletinin sigortaları da bu ameliyatı özel kliniklerde karşılamaz.

Jinekomasti ameliyatı maliyet içeriği

 • Anestezi ücretleri
 • Hastane ücretleri
 • Tıbbi testler
 • Ameliyat sonrası korse
 • İlaç maliyeti
 • Cerrahi ücreti

Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri

Erkelerde meme büyümesinin nedenleri arasında ilk olarak Hormonel dengesizlik söylenebilir. Hormon dengesinde problem yaşayan erkeklerde meme büyümesi gözlemlenir. Öncelikle Hormonel dengesizliğin çözümü sağlanmalıdır. Erkelerde neden meme büyür sorusunun ikinci nedeni ise dengesiz beslenmeye bağlı olarak alınan kilolardır. Alınan kilolar memede yağlanmaya sebep olur. Bunun sonucunda erkek memesinde yağlanma ve büyüme gözlemlenir. Başka bir neden ergenlik döneminde vücuttaki dengesizlikler diyebiliriz. Bunun dışında kullanılan bazı ilaçlar sebebiylede erkeklerde meme büyümesi gözlemlenebilir. Erkek memelerindeki büyümenin doğal sebeplerinden biride ilerleyen yaş ve vücudun daha az hareket etmesi denilebilir.

jino 3

Erkek Memesinde ki Büyümenin Sınıflandırılması

Erkeklerde görülen meme büyümesi sorunu her hasta için farklılık gösterebilir. Erkek memesinin büyüklüğü kişiden kişiye değişebilir. Bu farklılık muayene sonucunda daha net anlaşılmakla beraber ultrason sonucunda da anlaşılabilir. Bu sebeple erkelerde ki meme büyümesini 3 sınıfa ayırmakta fayda vardır.

jino 7Erkeklerde Memenin Hafif Derece de Büyümesi

Erkek memesinde büyüme oranının gözlemlendiği en düşük sınıftır. Genellikle yağ dokusundan kaynaklanır. Kilo alımı en etkili sebebidir. Erkekte oluşan bu meme dokusuna sadece liposakşın ile müdahale etmek yeterli olabilir. Fazla yağ dokusu o bölgeden çıkarılarak harika bir sonuç elde edilebilir.

jino 1Erkeklerde Memenin Orta Derece de Büyümesi

Orta derce oluşan meme büyümesine sadece liposakşın ile müdahale edilmez. Ayrıca süt bezleri ve meme glandı da alınabilir. Bu sebeple operasyon süresi biraz daha uzayabilir. En sık görünen Jinekomasti örneğidir.

jino 5Erkeklerde Memenin İleri Derecede Büyümesi

Erkeklerde meme büyümesi diğer adıyla Jinekomasti işleminin ileri derece görünen durumudur. Burada uygulanan işlemde liposakşın ile fazla yağlar alınır, küçük bir kesi ile süt bezleri ve meme glandı alınır, bunlara ilaveten meme gerdirilir.

jino 6

Türkiye de Jinekomasti Tedavisi

Türkiye de Jinekomasti ameliyatını yapan çok yetenekli estetik cerrahlar bulunmaktadır. Sağlık turizmi konusunda özellikle İstanbul bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır. İstanbul da Jinekomasti ameliyatı oranı oldukça yüksektir. Avrupa’dan ve diğer dünya ülkelerinden Jinekomasti ameliyatı için Türk estetik cerrahlarını tercih eden turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye de ki Jinekomasti ameliyatlarının fiyatları konusunda diğer makalemizde ayrıntılı bilgi verilecektir.

Jinekomasti ameliyatı için kaç kez İstanbul’a gelip gitmem gerekir

Uzaktan muayene edebilmişsek sizi İstanbul a geldiğiniz gün ameliyat olabilirsiniz. Bir gece ihtiyaten hastane de yatıracağız. Ertesi gün kontrol sağlanacak. Dren varsa çıkacak. Dikiş alımı olmayacak. Bir korse kullanımı 20 gün sürecek. Bunun dışında tekrar kontrol için 10 gün sonra gelmeniz iyi olacak. Ama gelme durumu olmayan ve yurt dışından gelenler için mutlaka olması gereken bir şey değil.

Kısacası 2 gün İstanbul da kalmanız jinekomasti ameliyatı için yeterli bir süre.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Erkek memesi operasyonu sonrası kişi düzgün ve dengeli beslenmelidir. Aşırı kilo alıp verme tekrar memede yağlanmaya neden olabilir. Ama bu hiç bir zaman ameliyat öncesi duruma kadar ilerlemez.

Ne Zaman Banyo Yapabilirim?

Jinekomasti ameliyatı olduktan 3 gün sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Banyo esnasında korsenizi çıkartmalı banyo sonrasında kurulandıktan sonra korsenizi tekrar giyineceksiniz. Korse giyilmesi 30 gün kadar devam etmelidir.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatında sonra kanama, enfeksiyon, yeteri kadar doku çıkarılamaması ya da gereğinden fazla doku çıkarılması, asimetri problemleri gibi riskler oluşabilir.

Operasyon Karnesi

Soru Cevap
Operasyon Süresi 1 Saat
Operasyon Yeri Hastane
Korse Kullanım Süresi 3 Hafta
Ağrı Sızı Kısmen
İşe Başlama 3 Gün
İlk Banyo 3 Gün
Tam İyileşme 1 Ay
Tekrar Gerektirir mi Hayır
Spor Kardiyo 30 Gün
İz Kalır Mı Kısmen Belli Belirsiz
Yaş Sınırı 18
Dikiş Alımı Alınmaz

Tek Taraflı Meme Büyümesi Olur mu?

Erkek memesinde tek taraflı büyüme olabilir. Tek meme için Jinekomasti ameliyatı yapılmaktadır.

Memeden Ne Kadar Yağ Çıkarılır?

Erkek memesi ameliyatı olan kişiden çıkan yağ oranı değişkenlik gösterebilir. 400 cc de olabilir 2 litre yağda çıkabilir.

Ne Zaman Kontrole Gitmeliyim?

Ameliyatın üç ve yedinci günleri kontrol için çağırabilirsiniz

Ne Zaman İş Başı Yapılır?

Jinekomasti ameliyatından çıktıktan 8-10 arasında iş başı yapılabilir. Fakat kişinin yaptığı için fiziksel zorlanmayı içermemesi gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatının Ücreti Nedir?

Erkek memesi ameliyatını yapacak doktorun tecrübesi ve ameliyatın yapılacağı hastanenin sınıflandırılması bu ameliyatın ücretini belirleyen etkenlerdir. Jinekomasti ameliyatı öncesinde muayene ücreti alınmaz. Sadece kontrol için yapılan muayenelerden ultrason ve muayene talep edilebilir. Jinekomasti ameliyatı için ortalama fiyat sizi gördükten sonra belirlenir. Bazen çok büyük göğüslerde fiyat artabilir. Daha küçükse ona göre fiyat düşer.

Göğsümde meme dokusu yok fakat yağ dokusu bulunuyor jinekomasti ameliyatı mı olmam gerekir ?

Göğsünüzde süt bezlerinde yani glnadüler dokuda bir büyüme olmadığına eminseniz, spor ve diyet ile meme bölgesinde ki yağların eritilmesi denenebilir. Hiç bunlarda uğraşmadan da ameliyat olarak sorun kalıcı olarak giderilebilir. Veya erimesi denenir sonuç alınmazsa jinekomasti ameliyatı olunabilir.