Erkek Memesi Ameliyatı

Jinekomasti-Manşet- esteport

Ana Sayfa » Blog » Erkek Memesi Küçültme Ameliyatı

Erkek memesi küçültme ameliyatı ile ilgili olarak belirtileri, nedenleri, jinekomasti çeşitleri gibi konular bu makalemizde yer almaktadır. Keyifle okumanızı dileriz. Aynı zamanda bu makaleyi okuduktan sonra gerçekten jinekomasti misiniz yoksa yalancı jinekomasti hastası mısınız kolayca tespit avrupa yakası escort edebilirsiniz.

İyi okumalar

Jinekomasti belirtileri

Jinekomastisi olan bir erkekte bariz görülen belirtiler olabilir. Bunların en başında anormal meme büyüklüğü gelir. Bunun yanında yaşa bağlı olarak bazı küçük belirtilerde gözlenir. Bunlar ;

 • Meme dokusunda hassasiyet
 • Meme etrafında minik ağrılar ( Her zaman olmayabilir. )
 • Dokununca acıma
 • Gömlek giydiğinizde aşırı belirgin olması
 • Sadece tek memede büyüme

Erkeklerde anormal göğüs büyümesi

Bir erkekte gözle görülür şekilde memesinde büyüklük varsa bu dikkate alınmalıdır. Çünkü erkek memesi kadın gibi büyümez. 2 nedeni olabilir. Çok kilo alıp vermeye bağlı memede yağlanma bir diğeri ise, hormon ve genetik nedenlere bağlı gerçek jinekomasti. Her iki durumda da muayene olup kontrol sağlanmalı ve ardından gereği yapılmalıdır.

jinekomasti nedenleri

Jinekomasti genelde genetik bir sorun. Ama bunun yanında tabiî ki jinekomastiyi tetikleyen faktörlerde bulunmaktadır. Bunlar ;

 • Hormon dengesizliği
 • Şişmanlık
 • Yenidoğan erkek bebek
 • Ergenlik
 • Yaşlılık
 • İlaçların yan etkileri   ( ülser önleyici ilaçlar veya kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar )
 • Yasadışı uyuşturucular  ( esrar veya anabolik steroidler )
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Böbrek yetmezliği veya karaciğer hastalığı
 • Klinefelter sendromu
 • Testislerde topaklar veya enfeksiyon

Yalancı Jinekomasti ( psödojinekomasti )

Gerçek manada jinekomasti hormon bozukluklarından kaynaklanan ve yeni doğan bebeklerde ergenlik dönemi sürecinde ve yaşlılarda görülür. Gerçek jinekomasti de meme içinde ki süt bezleri şişerek meme büyük görünür. Bu tedavide süt bezine cerrahi olarak müdahale edilirken, diğer durum bundan çok farklıdır.

Yalancı jinekomasti olarak da bilinen psödojinekomasti dediğimiz durum ise, aşırı kilo alıp vermeye, şişmanlığa ve bazı geçici ilaçlar yüzünden oluşan yağ birikmesine denir. Bu yağ birikmesi tıpkı karın kol veya bacak bölgesinde ki yağ birikmesine benzer. Burada tedavi liposuction yöntemi ile yağ alınması ile gerçekleşir. Süt bezine ( glandüler doku )dokunulmaz. Fazla yağlar alınarak tedavi tamamlanır.

jinekomasti ameliyatı

Yalancı jinekomastimiyim yoksa psödojinekomasti mi

Bunu siz ayırt edemezsiniz. Çünkü ikisi de birbirine benzeyen durumlar. Jinekomasti ameliyatlarını sık yapmış ve bu işte iyi olan hekimler tarafından herhangi bir tetkik gerekmeden ikisi ayırt edilebilir. Bunun dışında bazı randolojik tetkikler ile de sorunun süt bezinden mi yoksa yağ birikmesi mi olduğu rahatça tespit edilebilir.

Sık yapılan hata

Genelde jinekomasti ameliyatlarında her iki durumda da liposuction yapılarak meme küçültmeye çalışılır. Bu aslında eksik bir uygulama. Eğer durum sadece yağ birikmesi değil de, süt bezi çıkartma ise, liposuction yeterli olmayacaktır. Sonrasında tekrar memenin büyük kalması hastayı tatmin etmeyebilir. Bu yüzden sorunun net teşhisi konulup ona göre tedavi planı belirlenmeli.

Ergen jinekomastisi

Ergen jinekomastisi, erkek memesinde iyi huylu bir glandüler proliferasyon olarak tanımlanır. Çok büyük oranda hormon dengesizliklerinden kaynaklandığı düşünülür.Tek meme de veya her iki memede de gözlenebilir. Dokunduğunuzda acıma en belirgin özellikleri arasındadır.

Obez erkeklerde kilo alınması bağlı yalancı jinekomasti dediğimiz fazla yağ birikmesi gözlenebilir. Bu durumda spor ve diyet bir miktar işe yarayabilir. Ama gerçek jinekomasti varsa cerrahi yöntem tek çözüm gibi görünüyor.

Bu yaşlarda ki erkeklerde utanç duygusal çöküntüye sebebiyet verebilir. Sosyal yaşantıda özellikle deniz ve havuz gibi aktivitelerde erkeklerde ciddi sıkıntılara sokar. Bu iş adamı iseniz de değişmiyor. Büyük memeli olmak her zaman can sıkabilir. Görülme yaşı ise 12- 14 yaşları arasındadır. Bir muayene olarak durumun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu mutlaka tespit edilmelidir.

Yeni doğan jinekomasti

Yeni doğan erkeklerde görülen meme büyümesi ise tamamen anneden gelen hormonlardan kaynaklanır. Çoğu kez geçici bir durum olsa bile, 2 ay sonra normale dönmemsi halinde kontrol edilmelidir.

erkek memesi küçültme ameliyatı

Obez erkek jinekomastisi

Bu tip başlıktan da anlaşılacağı gibi aşırı kilo verme ile alakalı olabilir. Çünkü vücut yağ biriktirmeye başladığında vücudun her bölgesinde yağ birikmesi gözlenebilir. Buna meme bölgesi de dahil. Kilo vermek ilk akla gelen durum.

Eğer kilo vermekte zorlanıyorsanız liposuction ile yağ aldırma iyi bir seçenek olabilir. Kendi çabalarınız ile verilen kilolar sonrasında meme sarkması göğüs bölgesinde olabilir. Bu da beklenen bir durum olsa da insanın canını sıkar. Kilo vererek fazla deriden kurtulmanız pek mümkün değil. Bu durumda da cerrahi müdahale düşünülebilir.

Obez kaynaklı jinekomasti durumunda sadece yağ aldırma işlemi yetebilir. Tabi gerçek bir jinekomasti sorununuz yoksa. Eğer süt bezlerinde şişme yoksa sadece liposuction ve ardından varsa fazla deri alınarak ameliyat tamamlanır. Tabi ki bunlar hep senaryo. Çünkü muayene olmadan bunlara karar vermek mümkün değil. İlk önce sorunu tespit etmek işin yarısından da fazladır.

Jinekomastim var tedavi olmak istiyorum

Eğer İstanbul da ikamet ediyorsanız veya İstanbul’a gelme kolaylığınız varsa ilk önce muayene olmak gerekir. Sonrasında tedavi planlanarak süreç tamamlanır. Ama İstanbul dışından geliyorsanız ;

 • Ergenlik döneminin geçilmesi veya geçme üzere olma
 • WhatsApp dan meme bölgesinin fotoğraflarının bize gönderilmesi
 • Görüntülere istinaden jinekomasti seviyesinin belirlenmesi
 • Sürekli kullanılan ilaç varsa bildirilmesi
 • Daha önce jinekomasti ameliyatı olup olmadığınız
 • Kalıcı rahatsızlıkların beyanı (Şeker hastalığı, romatizma gibi..)
 • Ameliyat günü belirlenmesi
 • Ameliyat günü 1 saat önce gelip gerekli tetkiklerin yapılması

Erkeklerde göğüs derisi aldırma

Her iki nedenden ötürü meme şişebilir. Tedavide yukarıda belirttiğimiz gibi çeşitli yöntemler ile sağlanır. Ama bazı erkeklerde meme öyle büyüktür ki, yağlar çıktığında aynı karın bölgesinde olduğu gibi deri fazlalığı görülür.

Bu durumda jinekomasti tamamen çözülmüş denilmez. Deri fazlalığının da cerrahi olarak alınması ameliyatı kusursuz yapacaktır. Deri fazlalığının alınması içinde , meme başı etrafında açılan bir kesi ile fazla deri kesilerek ameliyat yapılır.

Erkek memesi küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı

Tüm erkeklerde bunu illaki sorar. Çünkü iz kalması estetik açıdan büyük sıkıntı. Bu yüzden iz kalmaması için, bazı teknikler geliştirilmiştir. Mesela memenin kahverengi kısmının bittiği yerden girilmesi izin neredeyse hiç görünmemesini sağlar.

Yani meme başının etrafından kesilerek açılması. Bu en sık kullanılan yöntem olsa bile tek yöntem değil. Memenin altında (3-4 ) minik bir kesi açılması ve süt bezinin o kanaldan alınması yine meme bölgesinde iz bırakmadan yapılan bir uygulamadır. Bu tercihler tamamen doktor ile alakalı ve hangisini kendisine yakın görüyor ise yaptığı tekniklerdir. erkek memesi küçültme

Ameliyat karnesi

Erkek memesi küçültme ameliyatının öncesinde ve sonrası yaşananları maddeler halinde sıralayalım.

Öncesi

 • Gecesinden itibaren yeme içmenin kesilmesi
 • Ameliyat saatinden önce gelerek hastane de testlerin yapılması
 • Yanınızda refakatçi ile gelmeniz tavsiye edilir.
 • Sürekli kullanılan ilaçlar varsa bildirilmesi
 • Varsa kronik hastalıkların beyanı

Sonrası

 • Bir ay süre ile korse kullanımı
 • Ameliyat sonrası bir gece hastane de yatış
 • Ameliyat sonrası verilen ilaçların kullanımı
 • Bir ay süre ile ağır kaldırmamak
 • 2-3 gün sonra klinik kontrol için muayene olmak
 • Nitelikli estetik cerrah seçmek

Her ne kadar teorik olarak her plastik cerrah bu ameliyatı yapıyor olsa bile, yine de doktor seçimi bu işte önemli. Sorduğunuz sorulara verdiği cevaplar kesin ve net konuşası size güven verebilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası daha önce yaptığı hastaları görmek size bir fikir verebilir. Hangi okuldan mezun olduğu ve daha önce ne kadar erkek memesi ameliyatı yaptığı da önemli. Aylık bu ameliyatı yapma sıklığı da yine size fikir verebilir.

Ameliyat ile geçmeyen erkek memesi büyüklüğü

Bazı erkeklerde kadınsı meme o kadar büyük ki, ameliyat olsanız bile gergin ve düze bir göğüs elde etmek bazen zor olabilir. Teorik olarak mümkün olmasa bile bazı büyük vakalarda iyileştirme ve meme büyüklüğünü azaltma da sizi tatmin edebilir.

Sonuç olarak ameliyat memede küçülme sağlar. Ama tamamen düz bir göğüs her zaman elde edilemeyebilir.

Doku eksizyonu ile erkek meme küçültme

İlerlemiş ve daha ciddi jinekomasti vakalarında, en iyi sonuçları elde etmek için cerrahi doku eksizyonunu gerektirebilir. Meme etrafına yayılmış ve fazla dokusu alınması gerekli vakalar da bu gerekli olabilir.

Yalnız liposuction ile başarıyla tedavi edilemeyen daha fazla miktarda glandüler doku ve / veya cildi çıkarmasını sağlar. Doku eksizyonu ile erkek meme küçültme tipik olarak genel anestezi veya sedasyon ile lokal anestezi kullanılarak ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleşebilir. Ama ihtiyaten genel anestezi daha sıklıkla tercih edilir.

erkek memesi küçültme

Erkek Meme Küçültme Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası gözle görülür hemen görülmesi gerekir. İlk bir hafta hafif ağrıların olması beklenen doğal neticelerdir. Doktor tarafından yazılan bazı ağrı kesiciler işinize yarayacaktır. Jinekomasti korsesini de düzenli kullanmanızda çok büyük fayda var.

Hastadan hastaya iyileşme süreleri değişiyor olsa bile anormal bir durum yoksa, 2-3 gün sonra işe geri dönülebilir. Ağrı kaldırmamak şartı ile.

Jinekomasti ameliyatları ömür boyu kalıcıdır. İlerde tekrar edilmesi veya revizyon gerektirmez. Bu söylediklerimize başarısız jinekomasti ameliyatları dahil değildir.

Jinekomasti tekrarlar mı

Normal şartlarda tekrar gerektirmez. Hasta kendini tekrar rahatsız etmesi , başka hastalıkların tetiklemesi ile meme yine escort avrupa yakası büyüyebilir.

 1. Hızlı kilo alıp verme
 2. Steroid kullanımı
 3. testosteron seviyelerini etkileyen ilaçlar