Jinekomasti-Manşet

Erkeklerde Areola Küçültme

Ana Sayfa » Jinekomasti » Erkeklerde Areola Küçültme

Areola nedir ?

Erkekte ve kadında meme ucunu çevreleyen kahve rengi alana areola denir.  Bir diğer tanım : meme uçlarınızı saran pigmentli bölgelerdir. Öne çıkan meme uçları ve kabarık areolalar erkekler için bir utanç kaynağı olabilir. Daha erkeksi bir göğsü ortaya çıkartmak için meme uçlarının boyutunu yeniden şekillendirir veya azaltır. Bu prosedüre areola ameliyatı denir.

Göreceli olarak küçük bir prosedür olmasına rağmen, meme ucunun azaltılması bir erkeğin kendine güven ve kendine saygısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Erkekler büyük renkli alanlarından utanıyor ya da kendini kötü hissediyor olabilir.

5dk Hemen Fiyat Al…

Büyük areolanın nedenleri

Öne çıkan meme uçları veya areola, en yaygın olarak genetik yatkınlıktan kaynaklanır. Bazı ilaçlar, steroidler veya kilo dalgalanmalarının (Hızlı kilo alıp verme) da etkisi olabilir. Her yaştan erkeği etkilese de, genç erkekler arasında daha yaygındır.

Birçok insan, areolayı (meme ucu etrafındaki koyu renkli cilt) meme başı (göğsün öngörülen kısmı) ile karıştırır.  Birinde renkli alanın çağı küçültülür. Meme ucu nipple dediğimiz kısım küçülebilir. Farklı şeyler olmasına rağmen genelde aynı ameliyat içinde yapılırlar. Genelde de jinekomasti ameliyatları ile birlikte kombine edilirler.

Uygun adaylar

Büyük veya sarkık meme uçları olan erkekler ameliyat için en iyi adaydır. Hastalar genel sağlık durumlarında ve kan basıncı (Kan değerleri) kontrol altında olmalı (normal aralıkta olmalı). Sigara içen adayların işlem öncesi durması ara vermesi hatta bize göre hiç içmemesi gerekir.

Nasıl yapılır

Genel veya lokal anestezi ile yapılır. Aynı gün taburcu olursunuz. Ameliyat sonrası hafif ve kısa ağrılar olabilir. Ameliyatlı alanda şişme hafif morarma veya hassasiyet  gibi durumlar yaşayabilir. Ama hepsi geçici bir süre için.

Areolanın küçülmesinden ötürü meme bölgesinde gerilme ve gerginlik hissi gözlenebilir. Ama genelde aynı gün hastalar normal sosyal veya iş yaşantısına dönebilirler.

Büyük areolanın nedenleri

Ameliyatın riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyon, kanama veya cilt hasarı olasılığı vardır. Deneyimli cerrahlarda bu riskler yok denecek kadar azdır. İyi bir plastik cerrah tercihi ile bu işten kısa ve basit bir şekilde kurtulmak hiçte zor değil.

Duygu kaybı Areola küçültme ameliyatı sırasında doktorlar, duyu kaybı riskini azaltmak için meme ucunuzun merkezini yerinde bırakır. İyileşme sürecinde geçici bir his kaybı yaşayabilirsiniz, anacak geçici olduğunu bilin.

Scarring Areolanızın dış kenarı boyunca dolaşan bir iz olacaktır ve bu izlerin kalınlığı değişkenlik gösterir. Bazen skar o kadar kaybolur ki neredeyse görünmez olur, bazen de fark edilebilir. Skarlar genellikle çevredeki ciltten daha koyu veya daha hafiftir. Bazı yara izleri areola dövme ile iyileştirilebilir .

Emzirme yetersizliği Doktorunuz areolanızın bir parçasını çıkardığında, süt kanallarına zarar verme riski vardır. Risk olmasına rağmen bu nadir görülür.

Enfeksiyon Ameliyat sonrası talimatlarınızı dikkatlice takip ederek enfeksiyon riskinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Areola ameliyatı sonrası

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın:

 • ateş
 • şiddetli kızarıklık veya iltihap
 • acıda ani artış
 • insizyon sitenizden sızıntı yapıyor
 • alışılmadık yavaş iyileşme

Areola küçültme ameliyatının iyileşmesi hızlıdır. Şişlik ve morarma yaşamanıza rağmen, genellikle bir veya iki gün içinde işe geri dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında olası beklenen durumlar

 • ameliyat sonrası ilk dönemde ağrıda bir artış bekliyoruz
 • ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz ağrı kesiciler alın
 • bir kaç hafta boyunca cerrahi sütyen veya yumuşak spor sütyen kullanın
 • ilk hafta seksten uzak durmalısın
 • üç ila dört hafta boyunca fiziksel göğüs temasından kaçının
 • ilk birkaç hafta boyunca ağır cisimler kaldırmaktan veya yorucu herhangi bir kardiyo yapmaktan kaçının