Loading...

Erkek Memesi Neden Büyür

Ana Sayfa » Jinekomasti » Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri

Erkeklerde meme büyümesi genetik nedenlere dayanır. Bir kişinin hormon dengesinde bir problem varsa, bu memesinde şişmeye neden olabilir. Bunun yanında alkol ve yasa dışı uyuşturucu kullanımı yine jinekomasti olmanızı tetikleyen unsurlar arasında yer alır. Bu sorunları madde madde inceleyeceğiz.

İyi okumalar
Zty içerik grubu

 

Jinekomasti kimlerde görülür

 • Yeni doğan bebeklerde görülebilir. Bunun nedeni ise, anne karnında gelişirken aldıkları öztorejen hormonu neticesinde olur. Fakat bu geçici bir süre. Ortalama bir ay içerisinde normal haline dönecektir.
 • Ergenlik döneminde jinekomasti sıklıkla gözlenir. 12-14 yaş arasında meme de belirgin büyüme gözlenir. Eğer jinekomasti sorunu sizde yoksa bir kaç yıl içerisinde memenin eski haline döneceğini söyleyebiliriz.
 • Bir de 50 yaş üzerinden yaşlanma ve yağlanmaya bağlı deri sarkmaları gözlenecektir. Bu yaştan sonra ameliyat olmak tamamen sizin tercihiniz.

Jinekomastiye neden olan durumlar

Hormon dengesizliği dışında bir çok nedenle jinekomasti yani erkekte meme büyümesi görülebilir. Bunlar ;

 • şişmanlık
 • doğru beslenme eksikliği
 • testis veya adrenal bezlerdeki tümörler
 • karaciğer hastalığı
 • kipertiroidi
 • hypoandrogenism
 • hipogonadizm
 • böbrek yetmezliği

Kullanılan ilaçlardan ötürü meme büyümesi

Bazı kullanılan geçici veya kalıcı ilaçlar jinekomastiye neden olabilir. Bunlar ;

 • Gelişmiş atletik performans için anabolik steroidler
 • Östrojenler
 • Büyütülmüş prostat için Finasterid (Proscar®, Propecia®)
 • Spironolakton (Aldactone®), digoksin (Lanoxin®), amiodaron (Cordarone®) ve kalsiyum kanal blokerleri
 • Simetidin (Tagamet®) ve mide ekşimesi için proton pompası inhibitörleri
 • Anksiyete için Diazepam (Valium®)
 • Mantar enfeksiyonları tedavisi için Ketoconazole (Nizoral®)
 • Bakteriyel enfeksiyonlar için Metronidazol (Flagyl®)
 • Doğurganlık sorunları için insan koryonik gonadotropin
 • Amfetaminler, esrar, eroin, metadon ve alkol

Kaynak : https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16227-enlarged-male-breast-tissue-gynecomastia

Kilo alıp vermeden oluşan jinekomasti

Türkiye de en sık görülen jinekomasti çeşidi maalesef budur. Çünkü biz toplum olarak sık kilo alıp verebiliyoruz. Bunun sonrasında vücudun bir çok yerinde kilo verince kalan yağlar oluyor. Bu yağlar ne kadar spor ve diyette yapılsa her zaman gitmeyebiliyor. Bu yağlar meme bölgesinde de oluşabiliyor. Sonrasında atılamadığı için jinekomasti olarak ortaya çıkıyor. Adına yalancı jinekomasti deniyor. Tedavi olarak da o bölgede ki yağların alınarak temizlenmesi kalıyor.

Testosteron seviyesi nasıl artar

25 -30 yaşlarda testesteron seviyesinde düşmeler yaşanabilir. Buda memede büyümeyi tetikleyebilir. Bu yüzden testosteron seviyesinin yüksek olması memede ki şişkinliği azaltabilir. Bazı öneriler aşağıda ki gibidir.

 • Egzersizler ve ağırlık kaldırma
 • Protein, Yağ ve Karbonhidrat tüketiminin arttırılması
 • Daha az stressiz bir hayat tercih edin
 • D vitamini takviyesi ve güneşte kalma
 • Vitamin ve minarel takviyeleri
 • Yüksek kaliteli uyku 

Jinekomasti ameliyat olmadan gidebilir mi

Eğer sizde gerçekten süt bezi şişmesi varsa ve durum yağlanmanın ötesine geçmiş ise, çözüm sadece ameliyat ile süt bezinin alınması olacaktır. Sadece yağlanması olanlara tavsiyeler sunulabilir. Ama 3. seviye dediğimiz seviyede artık ameliyat tek çözüm olarak yapılır. Spor ve diyet gibi diğer ameliyatsız yöntemler fayda vermeyecektir.

Östrojen ve Testosteron Dengesindeki Bozukluklar

Erkeklerde östrojen ve testosteron hormonu bir denge içinde olmalıdır. Bazı erkeklerde oluşan bu dengesizlik nedeniyle memelerde anormal büyümeler gözlemlenir. Hatta bu durum bazen iki memede bazen de tek memede görünebilir. Bu şikâyetlerle karşılaşan erkelerin Jinekomasti ameliyatı düşünmeden önce bu dengesizliklerin araştırılması için doktora başvurmalıdır. Yapılacak birkaç tetkik ile teşhisin koyulup öncelikle bu dengesizliğin düzene girmesi sağlanmalıdır.

Östrojen hormonunun artması erkeklerde meme büyümesine yol açar. Ergenlik döneminde artış gösteren hormonlar ile bu dönemde erkek memesinde şişmelere ağrılara sebebiyet verebilir. Bu durum çoğu zaman geçicidir. Bu bağlamda Jinekomasti ameliyatları için ergenlik döneminin sona ermesi beklenebilir. Eğer hala düzelme gözlenmiyor ise, ameliyat kalıcı ve tek çözüm olarak karşımıza çıkar.

Beslenme Alışkanlığına Bağlı Erkeklerde Meme Büyümesi

Günümüzde beslenme alışkanlıklarının dengesizleşmesi vücutta etkinlerini göstermektedir. Çoğu yiyeceğin hormonlu olması, lezzetli olması için kullanılan aşırı yağ ve bazı tatlandırıcılar yemeklere eklenmesi kalori oranını arttırmakla kalmıyor ayrıca vücut için zararlı hale dönüşüyor. Özellikle iş hayatımızda zamanın önemi göz önünde bulundurularak fastfood yiyecekleri alışkanlık haline getirmiş durumdayız. Bu yiyecekler hem yağ oranı olsun hem de katkı maddeleri olsun vücudun dengesini bozmakta ve buna paralel olarak erkeklerde meme büyümesine sebep olmaktadır.

Ameliyat sonrasında bir yediklerimize dikkat etmek gerekir. Süt bezi ameliyatla alınmış olan hastalarda bile eğer hızlı kilo alıp verme durumu yaşanırsa tekrar memede bir miktar büyüme gözlemlenebilir. Bu durum ile karşılaşmamak için hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak gerekir.

jino 8

Alkol, Bazı vücut Geliştirme İlaçları ve Sigaraya Bağlı Olarak Erkeklerde Meme Büyümesi

Kilo alımına neden olan, ayrıca vücudun akciğer ve karaciğerine direkt etki eden bazı kötü alışkanlıklar Jinekomasti’yi tetikler. Hormonel dengesizliği tetikleyen bu alışkanlıklar nedeniyle erkek memesi daha hızlı yağlanabilir, daha hızlı büyüyebilir.

Hızlı Kilo Alınması ve Hızlı Kilo Verilmesi

Jinekomastinin üçüncü aşaması olan memenin sarkması durumu hızlı kilo alıp vermekle oluşabilir. Memede görülen deri sarkması jinekomasti tedavisini bir ileri safhaya taşır.

jino 4

Spor ve Egzersiz

Memelerde oluşan büyüme ve yağlanma problemlerinin önüne geçmek için spor egzersiz ve kişiye özel diyet programları uygulanabilir. Kişi bu programları alışkanlık haline getirerek rutine bindirmesi gereklidir. Yapılan bu programlar doğrultusunda kişinin ideal kiloya ulaşması gerekmektedir. İdeal kiloya ulaşan bir erkeğin memelerinde hala büyüklük söz konusuysa eğer bu zaman estetik cerraha başvurması ve cerrahi yöntemle bu problemden kurtulması gerekebilir.

Jinekomasti Belirtileri

Birçok erkek jinekomastisinin olduğunu fark etmeyebilir. Bu bağlamda jinekomastinin belirtilerini kısa başlıklar halinde sunalım.

– Her iki memede şişliklerin oluşması ve büyüme gözlemlenmesi
-Memelerden sadece birinde şişlik ve büyüme olması
-Meme uçlarında şişlik kırmızlık ve belirginlik olması
-Meme içerisinde sertlik ve bir beze hissedilmesi

2020-02-14T12:53:02+03:00

2 Yorum Var

 1. KEBAPÇI CALAL 7 Aralık 2018 tarihinde yazdı 10:35 - Cevapla

  hocam 14 yaşındayım memem çok büyük birazda kiloluyum ergenlik döneminden çıktığım zaman bu durum düzelirmi

  • admin 8 Aralık 2018 tarihinde yazdı 11:36 - Cevapla

   Bazı durumlarda düzeldiği gözlenmektedir. Ama genelde sorun genetik ve doğuştan olduğu için düzelme oranı biraz düşüktür.

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?